علت مشکلات بدخیم امروز ایران، بی اعتنایی به دانش سیاسی است

دکتر امیر دبیری مهر پژوهشگر علوم سیاسی معتقد است ریشه و علت اصلی مشکلات متنوع و بدخیم ایران امروز، بی اعتنایی بسیاری ازمردم و برخی از حاکمان به دانش و حکمت سیاسی است.

به گزارش روابط عمومی انجمن اندیشه و قلم، دبیری مهر که در نشست مجازی انجمن علوم سیاسی دانشگاه شهید باهنر کرمان سخن می‌گفت افزود: متاسفانه در کشور ما برای انجام هر کاری صلاحیت‌های تخصصی ورود به آن سنجیده می‌شود؛ جز در حکمرانی و سیاست ورزی و تصدی سمت هایی که تصمیم گیری در آنها به سرنوشت یک ملت مرتبط می‌شود. شوربختانه اثرات مخرب قرار گرفتن نابلدان در برخی مصادر حکومتی و حاکمیتی زیانبارتر از هر زلزله و سیل و بلای طبیعی و جنگ تحمیلی است؛ زیرا باعث می‌شود کار ملک و شهروندان در دست دانایان و کاردانان قرار نگیرد و ناگوارتر اینکه این معضل عادی سازی هم شده است و همچنان ادامه دارد و حساسیت ها هم نسبت به آن کم شده است.
رییس هیات مدیره انجمن اندیشه و قلم با اشاره به اینکه فهرست بلند تصمیمات غلط و سیاست های نا سنجیده و نابخرد و موضع گیری های پرهزینه از جانب مدیران کشور از جناح های مختلف سیاسی و مصادر ریز و درشت در سالهای گذشته نشان دهنده عدم صلاحیت آنها برای قرارگرفتن در دایره حکمرانی است افزود: در سالهای پس از انقلاب فرصت پرورش هزاران دانش آموخته علوم سیاسی در کشور فراهم شده و فضای مناسب و مساعدی هم برای بیان نظرات مختلف و حتی مخالف حاکمیت فراهم شده اما به شکل قانونی و نهادینه و فرهنگی اداب حکمرانی مبتنی بر خرد و تدبیر و آینده نگری تثبت نشده است و این از آرزوهای تحقق نیافته انقلاب اسلامی‌است .
وی ادامه داد: برای مثال بطور متعارف کسانی می‌توانند در عرصه حکمرانی منشا اثرات خیر برای کشور و مردم باشند که قلبی مملو از حب وطن و شوق پیشرفت داشته باشند، دست کم سه هزار کتاب تاریخی و سیاسی خوانده باشند، با جهان جدید کاملا آشنایی داشته باشند، حداقل 30 سال تجربه زیست و کنش سیاسی موثر و شفاف داشته باشند، تجربه زیسته در خارج از ایران داشته یا چند زبان خارجی بدانند؛ قلبی مملو از عشق انسانها و هموطنان خود داشته و طاقت دیدن فقر و نداری مردم را نداشته باشند و این را در سابقه و شخصیتشان بتوان مشاهده کرد. هیچ چشم داشتی به مواهب مادی کسب قدرت نداشته بلکه حاضر باشند از درآمد و دارایی های خود برای مردم هزینه و در حد متوسط مردم زندگی کنند. اما غیر از معدود سیاستمداران خوشنام ایرانی در تاریخ معاصر که واجد این ویِژگی ها هستند، شما 10 نفر در ایران نام ببرید که واجد چنین ویژگی‌هایی باشند. برای درک بهتر این دغدغه توصیه می‌کنم جوانان کشورم بیوگرافی سیاست مداران موفق جهان را بخوانند تا ببینند سیاست مداران موفق چه تاثیر شگرفی در زندگی مردمان کشورشان داشتند برای نمونه می‌توان از ماهاتیر محمد در مالزی، پوتین در روسیه، دنگ شیائوپینگ در چین و خانم مرکل در آلمان نام برد.
وی افزود: البته آرمانگرایانه سخن نمی‌گویم و کسانی هستند که در ایران برخی از شایستگی ها را دارند، اما باید گفتمان شایسته سالاری در حاکمیت حاکم شود.
این استادیار علوم سیاسی با اشاره به اینکه در فرهنگ ملی ایرانیان شاهنامه و سیاستنامه های حکمای ایرانی مانند خواجه نظام الملک و در فرهنگ دینی مسلمانان نهج البلاغه مولا امیرالمومنین مملو از این آموزه‌های ارزشمند وگرانسنگ و راهگشاست که مخاطبان نابلد و ناپرهیزکار را از ورود به عرصه حکمرانی حذر می‌دهد زیرا مسئولیتهای سنگین دنیوی و اخروی داشته اما مواهب دنیوی ندارد افزود: با این وجود در کشور ما هم انتخاب کنندگان وهم انتخاب شوندگان به این آموزه ها، علی رغم شعارها بی اعتنا هستند و به سمت و پست های سیاسی به مثابه طعمه نگاه می‌کنند .
دکتر دبیری مهر در انتها با تاکید بر اینکه تا زمانی که برای حکمرانی مطلوب و صحیح و بخرد چارچوب های معنایی و مکانیزم های قانونی طراحی نشود به گونه ای که باهوش ترین، خردمند ترین، سالم ترین، وطن دوست ترین، ساده زیست ترین و آینده اندیش ترین و بلندنظر ترین شهروندان در مصادر امور قرار نگیرند و خرد جمعی مهمترین منبع الهام بخش تمشیت امور عمومی قرارنگیرد و معیارهای ساختگی حزبی و قومی و قیبله ای و ایدئولوژیک برای تصدی مسئولیتها کنارنهاده نشود امیدی به اصلاح امور و رفع فقر و فساد و تبعیض و افزایش فاه و امنیت و عدالت نیست .
وی همچنین از راه اندازی نهضت ترجمه در کشور، افزایش دانش زبانی و ارتباطی نسل جوان، فراگیر شدن رسانه های غیر رسمی، نگاه بین المللی نسل جدید به امور، ارتقای حس وطن دوستی و نگاه به داخل در جوانان دوران حاضر و تلاش برخی برای تولید و نظریه پردازی در علوم انسانی با دغدغه های بومی و ملی بعنوان فرصتهایی یاد کرد که انسانهای دردمند و دغدغه دار را به آینده حکمرانی در ایران امیدوار می‌کند. این دانش پژوه سیاسی با تاکید بر اینکه مردم هم در این مساله مسوولیت سنگینی دارند افزود: مردم با رای دادن صحیح، مطالبه گری و شفافیت می‌توانند فرصت به قدرت رسیدن کم مایگان را به حداقل برسانند.

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

معرفی نامزدهای تصدی هیات مدیره و بارزسی انجمن

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

گزارش تصویری نشست «شهید رجایی؛ مردمی یا پوپولیست»

گزارش تصویری نشست «ناگفته‌هایی از آغاز جنگ»

گزارشهای تصویری

اطلاعات تماس

 تلفن دفتر مرکزی: 021-77641180
 شماره دورنگار: 021-77654703
 آدرس: تهران، سه راه طالقانی، خيابان خواجه نصير، كوچه مفيدی، پلاك يك، مجتمع مفيد، واحد 17
کدپستی: 6116631191
شبکه های اجتماعی:  

   

Template Design:Dima Group