روز دوشنبه چهارم مرداد ماه ۱۳۹۵ اعضای انجمن اندیشه و قلم در دیداری صمیمانه با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به بیان گزارشی از ماهیت، روند تاسیس و عملکرد انجمن تا پایان تیر ماه ۱۳۹۵ و ارائه دیدگاه ها و نظرات خود پیرامون شرایط کنونی جامعه و اهداف و برنامه های آینده انجمن اندیشه و قلم پرداختند.

روز دوشنبه چهارم مرداد ماه ۱۳۹۵ اعضای انجمن اندیشه و قلم در دیداری صمیمانه با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به بیان گزارشی از ماهیت، روند تاسیس و عملکرد انجمن تا پایان تیر ماه ۱۳۹۵ و ارائه دیدگاه ها و نظرات خود پیرامون شرایط کنونی جامعه و اهداف و برنامه های آینده انجمن اندیشه و قلم پرداختند.

در ابتدای این جلسه، سمیه عظیمی دبیر هیأت موسس انجمن اندیشه و قلم و روزنامه نگار در سخنانی، از ایده شکل گیری انجمن سخن گفت و پس از آن، از تعدادی از اعضای انجمن اندیشه و قلم دعوت کرد به نمایندگی از گروه‌های ۱۰ گانه تخصصی انجمن، سخنرانی کنند.

در ادامه امیر دبیری‌مهر، رئیس هیأت موسس انجمن اندیشه و قلم، مدرس دانشگاه و دارای دکترای علوم سیاسی، به عنوان اولین سخنران پشت تریبون قرار گرفت و در سخنانی، ضمن تشکر از آیت الله هاشمی رفسنجانی، گفت: مطالعه تاریخ ایران و آسیب شناسی مسئولانه و دلسوزانه تاریخ معاصر و سالهای پس از انقلاب نشان می دهد کارهای فرهنگی و علمی و فکری و اندیشه ای هر چند فاقد هیجانات روزمره است اما ماندگار و ماناست برخلاف سیاست ورزی به معنای عرفی نه عقلانی آن که جذاب و هیجانی است اما گذرا و پرحاشیه است. وی افزود: به نظر می رسد در سالهای پس از انقلاب هم وجه سیاسی و روزمره بر دیگر شئون فرهنگی و اجتماعی و فکری غلبه کرده و نتیجه آن شکل گیری شکاف فرهنگی، فقر علمی، ادبیات دگراندیش و نوعی فرمالیسم در همه حوزه ها شده به گونه ای که بارها رهبری معظم انقلاب هم از ان به درستی گلایه کرده کرده اند. 

وی با تأکید بر اینکه راه برون‌رفت از این وضعیت، نق و نقد نظری نیست، گفت: باید کنشگرانه و هوشمندانه و مسئولانه وارد عمل شد و انجمن اندیشه و قلم با چنین نگاهی وارد این راه شده است. دبیری‌مهر با اشاره به ویژگی‌های اعضای انجمن اندیشه و قلم اظهار کرد: اعضای انجمن از دو ویژگی برخوردارند، از یک سو  اهل فکر و قلم و اندیشه و نظر هستند و از سوی دیگر اهل برج عاج نشینی و انزوا و بسنده کردن به انتزاعیات نیستند و باور دارند فکر و نظریه و اندیشه باید رنج انسانها را کاهش دهد و عزت و اقتدار ایران را بیفزاید، وگرنه ملعبه ای ذهنی است . از این رو گروههای علمی را در ۱۰ رشته سامان دادیم که عبارتند از :

 اندیشه – فقه و حقوق – تاریخ – سیاست – جامعه شناسی و ارتباطات – روابط بین الملل –توسعه – هنر – مطالعات دفاعی و امنیت ملی – روان شناسی و علوم رفتاری که این گروهها در قالب سخنرانی های علمی و پروژه های پژوهشی فعالیت می کنند و نتایج کارهایشان هم از طریق رسانه‌ها و هم از طریق آثار مکتوب در اختیار جامعه و حاکمیت قرار خواهد گرفت. رئیس هیأت موسس انجمن اندیشه و قلم اعلام کرد که این انجمن آماده همکاری با مرکز تحقیقات استراتژیک و دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت و دفتر نشر معارف انقلاب اسلامی است.

بنا بر این گزارش، صدرا صدوقی، دانش آموخته کارشناسی ارشد فلسفه غرب به نمایندگی از گروه اندیشه انجمن با نام بردن از عقل، به عنوان مهمترین فصل ممیز انسان با سایر موجودات افزود: از سوی دیگر رفع مشکلات انسانها در روابط میان خودشان براساس تدابیر عقلانی است. تاکیدات فراوان کتاب الهی و دین مبین اسلام بر تدبر، تفقه و تعقل و عناصری از این دست حاکی از اهمیت عقلانیت است.

وی گفت: از آنجا که اندیشه و اندیشیدن از تبعات فعالیت‌های عقلانی آدمی است، انجمن اندیشه و قلم در کنار کلمه مقدس قلم، از عنوان اندیشه برای این انجمن استفاده کرده است. این حاکی از وجود دغدغه واقعی اعضا این انجمن در حوزه اندیشه و تفکر انسانی است. 

به گفته صدوقی، گروه اندیشه انجمن با بررسی دقیق فضای فکری و فرهنگی جامعه ایران در کنار توجه به شبهات دینی و فلسفی مطرح شده در سال های اخیراقدام به برگزاری نشست های تخصصی ای نموده که با تولید محتوای علمی غیر جهت دار توام با رعایت عدالت در بحث، در تنویر افکار عمومی تاثیر قابل توجهی داشت و انعکاس دقیق و به موقع و وسیع فعالیت های انجمن (به خصوص گروه اندیشه) در رسانه های داخلی موجب شد تا ارتباط موثری میان مخاطبین و علاقه مندان به حوزه های اندیشه ای و انجمن اندیشه و قلم برقرار گردد.

در ادامه مهدی روزبهانی، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم ارتباطات به نمایندگی از گروه تاریخ انجمن اندیشه و قلم نیز در سخنانی اظهار کرد: در تاریخ معاصر ما نقاط مبهم و پر از تردیدی وجود دارد که بازخوانی آنها به درک بهتر موقعیت امروز و آینده برای همه دلسوزان این مملکت کمک می کند. وی ادامه داد: طی چند دهه اخیر قدرت های حاکم اجازه خوانش‌های متفاوت از حوادث سیاسی را نداده اند از این رو در نظر داریم ضمن توجه به اسناد تاریخی از راویان حوادث سیاسی برای بازخوانی رویدادهای مهم کمک بگیریم.

آذرپیک دانشجوی دکتری علوم سیاسی و روزنامه نگار هم در سخنانی خطاب به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: در حالی که انتظار داشتیم پس از تلاشی که برای تخریب جامعه مدنی در سالهای قبل صورت گرفت، با انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس جمهوری شاهد تقویت جامعه مدنی و نهادهای مدنی، هر چند ضعیف اما پیوسته در کشور باشیم، ولی این امر به وقوع نپیوسته است. زنجیره پیوسته ای از تضعیف تا بی توجهی به نهادهای مدنی رخ داده است و به همین دلیل آنچه از جامعه مدنی در آگاهی بخشی عمومی و...  انتظار داشتیم، بر جامعه مجازی بار شده است. در واقع به جای جامعه مدنی پویا و تاثیرگذار، شاهد جامعه مجازی زنده هستیم اما فضای تاثیرگذاری این جامعه مجازی و نقش آن چارچوب مشخصی ندارد و آنچه در آن تبدیل به موج می‌شود، لزوما متاثر از اطلاعات صحیح و آگاهانه نبوده است و دیگر همه به مخاطرات این موضوع واقف هستند. اما به نظر می‌رسد دوره‌ تصادفی شدن حضور یا عدم حضور مردم گذشته و امکان گردش و چرخش بخش قابل توجهی از افکار عمومی با یک پروپاگاندای رسانه‌ای از سوی افرادی که اعتقادی به حقوق ملت ندارند وجود دارد. آذرپیک در ادامه گفت: مردم نشان دادند ظرفیت تعاملی آگاهانه محور به جای چانه زنی پوپولیستی دارند اما متاسفانه بی تدبیری های زیادی در زمینه رخ داده است. سرخوردگی عمیق مردم از دولت سابق، نه تنها سطح انتظارات مردم را کاهش نداده، بلکه سبب انباشتگی خواسته هایی شده که زنگ هشدارش هم اکنون شنیده می‌شود و مطمئنا در چنین شرایطی دیگر گفته هایی مانند نشد و نگذاشتند، کارساز نیست. وی در پایان تاکید کرد: اگر برای این وضعیت چاره اندیشی نکنیم، امید کاذب می تواند به راحتی جای خودش را به انفعال عمیق بدهد.

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

معرفی نامزدهای تصدی هیات مدیره و بارزسی انجمن

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

گزارش تصویری نشست «ناگفته‌هایی از آغاز جنگ»

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

بزرگ‌نمایی درباره نسبت روایات مخالف و موافق موسیقی

گزارشهای تصویری

اطلاعات تماس

 تلفن دفتر مرکزی: 021-77641180
 شماره دورنگار: 021-77654703
 آدرس: تهران، سه راه طالقانی، خيابان خواجه نصير، كوچه مفيدی، پلاك يك، مجتمع مفيد، واحد 17
کدپستی: 6116631191
شبکه های اجتماعی:  

   

Template Design:Dima Group