مدیریت سالخورده توان حل مشکلات کنونی کشور را ندارد/ وضعیت سیاسی کشور بدتر از زمان شاه نیست/باید در فضاهای غیراحساسی به گفت‌وگو بنشینیم

غلامحسین کرباسچی با بیان اینکه مذاکره ملی فقط میان جناح‌ها نیست، گفت: به دلیل نوع مشکلات و گستردگی فضای رسانه‌ای، باید در کل جامعه، جریان مذاکره ملی و تفاهم بر مصالح ملی کشور به یک جریان عمومی تبدیل شود و برای تبدیل شدن به این مهم، جنبش دانشجویی می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. وی در همایش «کنشگری دانشجویی در عصر اعتدال» که در دانشگاه امیرکبیر و به همت انجمن اندیشه و قلم و کانون اندیشه دانشجوی مسلمان برگزار شد، گفت: از شصت سال قبل فعالیت‌های دانشجویی در ایران شدت گرفت که تقریبا همزمان با دوران دولت ملی مصدق است و در دهه چهل این فعالیت تشدید پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه گفته می‌شود جریان‌های دانشجویی موتور فعالیت‌های اجتماعی هستند، اظهار داشت: نقش جنبش دانشجویی قبل و در هنگام پیروزی انقلاب غیرقابل تردید است. بعد از انقلاب نیز شاهد نقش دانشجویان در تسخیر سفارت امریکا و سپس حضور گسترده آنها در جبهه‌ها هستیم. البته در مقاطعی به دلایل مختلف درونی و بیرونی شاهد انفعال جنبش دانشجویی بوده‌ایم. با این حال، شاهد یک اجماع ملی هم در میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان و اعتدالیون ایجاد شده مبنی بر اینکه نیازمند جریان مذاکره ملی هستیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: مذاکره ملی فقط میان جناح‌ها نیست. به دلیل نوع مشکلات و گستردگی فضای رسانه‌ای، باید در کل جامعه، جریان مذاکره ملی و تفاهم بر مصالح ملی کشور به یک جریان عمومی تبدیل شود و برای تبدیل شدن به این مهم، جنبش دانشجویی می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. چنین نقشی را جنبش دانشجویی بعد مقطع دوم خرداد و سال‌های بعد از آن و همچنین در سال ۸۸، ۹۲ و ۹۶ ایفا کرد.

کرباسچی با بیان اینکه اگر جنبش دانشجویی در سال‌های اخیر حذف می‌شد معلوم نبود وضعیت کشور چگونه می‌‌شود، تصریح کرد: من در مراسم افطاری که با آقای روحانی در سال ۹۳، ۹۴ داشتیم گفتم مذاکره با کشورها خوب است. اگر دپیلماسی می‌تواند موجب گفت‌وگو با قدرت‌های ملی می‌شود ما هم نیازمند مذاکره ملی برای گفت‌وگو در خصوص مسائل ملی هستیم ولی الان فکر می‌کنم این گفت‌وگو باید گسترده‌تر باشد زیرا اگر محدود به مسئولان، قوا، نیروهای امنیتی، ارزشی، پیشرو و سنتی با یکدیگر باشد، هرچند مفید است ولی کافی نیست.

وی ادامه داد: اگر بنا باشد در سطح ملی جریان مذاکره راه بیفتد، باید بر سر خط قرمزی که مصالح ملی است، به تفاهم برسیم.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی با بیان اینکه چالش‌های اجتماعی و اقتصادی بسیار جدی است، خاطرنشان کرد: ما در مسائل اجتماعی شاهد گسست‌های جدی هستیم. در مسائل سیاسی شاهد فاصله بین نسل‌ها هستیم و شعارها و حرف‌هایی مطرح می‌شود. نسل جدید از گذشته خبری ندارد و این فاصله بین‌نسلی بسیار خطرناک است و مدیران نسل اول و دوم به گذشت زمان اقراری ندارند.

کرباسچی با بیان اینکه یکی از اشکالات و نقدی که به دولت روحانی داشتیم این است که مدیریت سالخورده کنونی نمی‌تواند شرایط بحران کنونی را حل کند، ابراز داشت: این مدیران تجربیات گرانسنگی دارند ولی این افراد اراده و انگیزه‌شان هم تحلیل می‌رود. تازه آنها توان جسمی‌شان هم کم می‌شود. تغییر در سطوح مدیریتی گرفتاری است که در سطوح مختلف کار جمعی شود و همه اقشار و حتی گروه‌های خارج از اقشار سیاسی در آن نقش‌آفرین باشند.

وی اضافه کرد: چالش‌ها و مسائل و بحران‌ها باید عمومی شوند تا از آن آگاه شده و برای حل آنها راهکار پیدا کنیم مگرنه این چالش‌ها به صورت زیرپوستی رشد کرده و موجب حذف می‌شود.

شهردار اسبق تهران با اشاره به گفت‌وگوی تمدن‌ها بیان کرد: آقای خاتمی که شعار گفت‌وگوی تمدن‌ها را در مقابل جنگ تمدن‌ها مطرح کرد حتما به گفت‌وگوی ملی هم نگاه داشته است. ما باید گفت‌وگو کنیم اما امروزه فردی مانند آقای شریعتمداری تقریبا با یک فرد شبیه به خودش در مقابلش در تلویزیون می‌نشیند مثلا آقای صفارهرندی. در اینجا گفت‌وگویی صورت نمی‌گیرد. اگر بهزاد نبوی که یک فرد دلسوز و ملی است، مطرح شود آنگاه گفت‌وگو می‌شود. لازم نیست به نظر واحد برسیم ولی می‌توانیم به جمع‌بندی برسیم.

کرباسچی با بیان اینکه برای حل مشکلات باید در فضاهای غیراحساسی به گفت‌وگو بنشینیم، یادآور شد: وقتی گفت‌وگو می‌کنیم باید حرف مقابل را خوب گوش کنیم و آن را درک کنیم. شهید بهشتی وقتی می‌خواست نظریه مخالفی را مطرح کند،‌ آنقدر آن نظریه را دقیق مطرح می‌کرد، فرد احساس می‌کرد ایشان آن نظریه را دربست قبول دارد. نگاه کنید. ایشان بعد از انقلاب به تلویزیون می‌آیند و با رهبر چریک‌های فدایی خلق و رهبر حزب توده گفت‌وگو می‌کند.

وی افزود: متاسفانه آن برنامه‌ها توسط صداوسیما پخش نمی‌شود زیرا وقتی پخش شود افراد می‌گویند چرا مسئولان کنونی به تلویزیون نمی‌‌آیند و این گونه گفت‌وگو نمی‌کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه باید فضای تعاملی و مبتنی بر درک متقابل با نیروهای مختلف ایجاد کنیم، عنوان کرد: البته وضعیت سیاسی کشور بدتر از زمان شاه نیست. در زمان شاه، افراد به خاطر داشتن یک کتاب زندان می‌روند. ما تازه انفرادی بودیم و گروه و تشکل خاصی نداشتیم. در زمان شاه یک چهره ملی و منتخب مردم را نداشتیم. ما یک انتخابات آزاد در رژیم شاه نداشتند بنابراین من با این ایده که دچار استبداد مانند شاه گرفتاریم، معتقد نیستم.

کرباسچی با بیان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری صد بحران عمده ایران را منتشر کرده است که هر کدام از آنها برای فروپاشی یک کشور کافی است، گفت: مهمترین بحران، شکاف اجتماعی است. آیا به نفع کشور است که این گونه میان گروه‌ها و اقشار مختلف به گفت‌وگو بنشینیم. در این باره جنبش دانشجویی می‌تواند نقش مهمی در انجام گفت‌وگو برای حل آن چالش‌ها داشته باشد.

وی با بیان اینکه جنبش‌های دانشجویی با گفت‌وگوهایی که انجام می‌دهند مسائل ملی را مورد اولویت‌بندی قرار دهند، گفت: اصل باید این باشد هر گفت‌وگویی که انجام می‌دهیم کشور به سمت فروپاشی نرود. این فروپاشی فقط نظامی و مسلحانه نیست بلکه فروپاشی اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی هم است. اصل دیگر، اجتناب از خشونت است. ما نباید برای دفاع هم از خشونت استفاده کنیم زیرا خشونت، خشونت‌آفرین است. خشونت هم فقط استفاده از سلاح و باتوم نیست بلکه بخش عمده‌ای از خشونت کلامی است.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی اضافه کرد: اصل سوم، حفظ وحدت ملی و جلوگیری از تجزیه ایران است. وحدت ملی در صد سال اخیر با هزینه بسیار همراه بوده است. جنگ هشت ساله برای جدایی بخشی از ایران بود. ایران باید مسئله مهمی برای ما باشد.

کرباسچی یادآور شد: حتما یکی از مسائل مورد علاقه آقای روحانی، افزایش قدرت اجرایی در قوه مجریه است. اصولگرایان سنتی دوست دارند نوع تغییرات به سمت تشکیل حکومت اسلامی باشد. ممکن است نیروهای امنیتی بگویند اصلا بحران در کشور وجود ندارد. البته نیروی دیگری هم است که آقای احمدی‌نژاد دنبال می‌کند. من اصلا نفهمیدم اینها به دنبال چی هستند. آیا آنها می‌خواهند با افزایش رادیکالیزم، جریان اصلاحات را تضعیف کنند یا آن گونه که آقای باهنر گفته است این افراد متوهم شده‌اند.

وی با بیان اینکه معقتدم یک فرد عاقل و ملی‌گرا باید به دنبال جلوگیری از خشونت و تجزیه و فروپاشی باشد، اظهار داشت: برای این کار، ما راهی جز اصلاح‌طلبی نداریم. خوشبختانه شرایط برای گفت‌وگوی ملی فراهم آمده است. باید به همه قبولانیم که باید برای حل مشکلات مردم باید گفت‌وگو کنیم. معقتدیم که دولت روحانی اگر مشکلی برایش ایجاد نشود می‌تواند گره‌گشا بسیاری از مشکلات باشد. البته معقتدیم اگر همان اندازه که اقای روحانی خوب حرف می‌زد نیروهای خوب‌تری انتخاب می‌کرد و پای انتخاب‌هایش می‌ایستاد، موثرتر واقع می‌شد. خیلی از حرف‌ها خوب هستند و قشنگ ولی لزوما نباید از سوی رئیس‌جهور مطرح شود.

 

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

معرفی نامزدهای تصدی هیات مدیره و بارزسی انجمن

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

گزارش تصویری نشست «شهید رجایی؛ مردمی یا پوپولیست»

گزارش تصویری نشست «ناگفته‌هایی از آغاز جنگ»

گزارشهای تصویری

اطلاعات تماس

 تلفن دفتر مرکزی: 021-77641180
 شماره دورنگار: 021-77654703
 آدرس: تهران، سه راه طالقانی، خيابان خواجه نصير، كوچه مفيدی، پلاك يك، مجتمع مفيد، واحد 17
کدپستی: 6116631191
شبکه های اجتماعی:  

   

Template Design:Dima Group