فراستخواه: بازرگان مخالف تمام شده دانستن پروژه ایران بود/ او می‌فهمید دین برای جامعه ایران هم مساله است و هم راه حل

دکتر مقصود فراستخواه با بیان این که «بازرگان مخالف تمام شده دانستن پروژه ایران بود»، گفت: او با درک مسئولانه می‌فهمد دین برای جامعه ایران هم مساله است هم راه حل.

به گزارش روابط عمومی انجمن اندیشه و قلم، در همایش« بازرگان و انقلاب اسلامی» که در آمفی تئاترمجتمع فرهنگی الرحمن برگزار شد، دکترمقصود فراستخواه با موضوع «بازرگان و امر سیاسی، عقلانیت و اخلاق»؛ در پاسخ به این سوال که چرا باید از بازرگان بحث کرد؟ و چرا باید کارنامه ی فکری و اجتماعی و سیاسی بازرگان تامل کرد؟ پاسخ داد: جامعه ی ایران با نحوه ی کنش کنشگران قابل توضیح است و مسئله ی ایران و حل مشکل در کشور ما منوط به این است که بازیگران ملی آن با چه قواعدی بازی کنند. 

این جامعه شناس، در ادامه با رویکرد نظری به این موضوع پرداخت که آیا ساختارها و نهادها در جامعه تعیین کننده هستند یا عاملیت اجتماعی و نحوه عمل کنشگران؟  به گفته او، این یک اقتراح نظری بود که به یک رهیافت تلفیقی رسید که هم ساختارها و هم عاملان با هم تعیین کننده هستند ونحوه تعامل بین ساختار و عاملیت است که بر حسب دوره رشد هر جامعه و پروسه تحولات نهادی و ساختاری آن جامعه، ساختار یا عاملیت وزن بیشتری پیدا می کنند که مسئله تئوریک نیست بلکه تجربی است.

وی ادامه داد: جامعه سيستماتيك وابسته به شخص نيست . جوامعی که در آنها نهادها و ساختارها توانسته بر اثر انباشت تجمعی از نتایج کنش کنشگران به درجاتی از توسعه نهادیش برسد، واجد ساختارهایی نسبتا توسعه یافته تر و تثبیت یافته تر شده اند و با جوامعی که هنوز ساختارهایشان توسعه پیدا نکرده است فرق می کنند، به این دلیل که در جوامع توسعه یافته هوشمندی و عقل و اخلاق در داخل سیستم هاست و جامعه هوشمند است و یک نوع خردورزی در سیستم جوامع نهادینه شده است و این مسئولیت های درونی در جوامع به برکت کنش کنشگران و تجمعی از حاصل کنش کنشگران از طریق تحولات ساختارها و نهادهایشان اتفاق می افتد.

فراستخواه درباره اهمیت ساختارها افزود: ساختار دموکراتیک ویژگیش این است که اساس قدرت، درونش اخلاق ایجاد شده است، چرا که می شود در حوزه عمومی از قدرت سخن گفت. پس این قدرت ساختارش عقلانی تر و اخلاقی تر شده است و در جامعه، اخلاقی عمل کردن رجال سیاسی به عنوان یک کنشگر سیاسی تعیین کننده نیست؛ چون ساختار اخلاقی تر شده است؛ ساختاری که نتیجه کنش کنشگران در یک تندیس دیگر از جوامع است.

عضو هیات علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی توسعه تاکید کرد: در جامعه ایران عاملیت انسانی بسیار تعیین کننده بوده و هست و هنوز به ساختارهای تثبیت شده و توسعه یافته نرسیده است و کنشگر مهم است. عاملان اجتماعی و کنشگران برای ایران اهمیت حیاتی دارند.و این وجه نظری به ما می گوید که در کاروبار کنشگران و کاروبار مهندس بازرگان باید تامل کرد.

وی با استناد به نظریه کنش تاکید کرد: مشکل ایران عاملان و فاعلان هستند نه ساختارها. اما ما نوعا تنها به ساختار توجه می کنیم.

 وی در ادامه گفت: این وجه نظری ما را به این سمت می کشاند که به دقت کارنامه ی بازرگان را مرور کنیم چون بازرگان برای مسئله ی ایران بسیار مهم بوده و همچنان هست و این سنت نظری به ما می گوید که چرا نحوه ی عاملیت اجتماعی بازرگان و نوع کنش سیاسی و قواعدی که او پاینده بود و میتوانست برای جامعه ی ایران بسیار تعیین کننده باشد و طرز فکر و منش بازرگان سرشار از عقل سیاسی و اخلاق سیاسی بوده و کنشگری بوده که برای ایران مهم است. 

این جامعه شناس تاکید کرد: بازرگان متفكر بود نه عقل كل جامعه. نظریه و کنش بازرگان به عنوان صاحب عقل سیاسی برای جامعه ایران ارزش استراتژیک دارد.

فراستخواه درباره رویارویی بازگان با مسئله ایران افزود: مرحوم بازرگان به عنوان یک عقل کنشگر کوشید تا فکر دینی و حیات دینی را با تجربه معاصر ایران آشنا کند و هوش راهبردی، بازرگان را به این نتیجه رساند که دین یک مسئله و در عین حال راه حل است و جامعه  معاصر ایران درکی رحمانی از دین و روایتی آزادی خواهانه و عقلانی از انقلاب اسلامی را از مررحوم بازرگان شنید.

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

گزارش تصویری نشست «ناگفته‌هایی از آغاز جنگ»

سطحی‌نگری در ايران جواب نمی‌دهد

گزارش تصویری نشست «شهید رجایی؛ مردمی یا پوپولیست»

گزارشهای تصویری

اطلاعات تماس

 تلفن دفتر مرکزی: 021-77641180
 شماره دورنگار: 021-77654703
 آدرس: تهران، سه راه طالقانی، خيابان خواجه نصير، كوچه مفيدی، پلاك يك، مجتمع مفيد، واحد 17
کدپستی: 6116631191
شبکه های اجتماعی:  

   

Template Design:Dima Group