معتمدی مهر: گفتمان بازرگان در سیاست و دیانت راه حل جامعه امروز ماست/ جمهوری دموکراتیک اسلامی مستند به اساسنامه شورای انقلاب بود

مهدی معتمدی مهر با بیان این که گفتمان بازرگان در سیاست و دیانت راه حل جامعه امروز ماست، اظهار داشت: بازرگان مفاهیم کتاب «آخرت و خدا، هدف بعثت انبیا» را سال ۴۳ در کتاب «بعثت و ایدئولوژی» هم بیان کرده بود و متهم کردن او به تغییر نگاهش منصفانه نیست.

به گزارش روابط عمومی انجمن اندیشه و قلم، در همایش« بازرگان و انقلاب اسلامی» که در آمفی تئاترمجتمع فرهنگی الرحمن برگزار شد، مهدی معتمدی مهر سخنانش با موضوع تحولات فکری بازرگان در معرفت دینی را با این سوال آغاز کرد: بازرگان در کتاب آخرت و خدا چه گفت؟ آیا حرف تازه ای زد؟ این کتاب آخرین کتاب ایشان نبود چون در دی سال ۷۱ ارائه شد و دو مبحث دیگر در موضوع بعثت در دو سال دیگر مطرح شد که «بعثت و نبوت» و «بعثت و آزادی» بود. بحث بعثت و آزادی نشان می دهد که مهندس بازرگان همچنان میان بعثت به عنوان فرآیند و برنامه عمل انبیاء و برنامه خدا و بین مفهومی میان آزادی ملازمه می دیده است.

او ادامه داد:آنچه که باعث شد آخرت و خدا دیده شود، یکی به دلیل شرایط زمانی سال ۷۷ بود. یعنی انقلابی شده بود که آرمان هایش استقلال، آزادی، حاکمیت قانون و نفی خشونت بوده و دوم به دلیل خود تیتر کتاب بود که شد آخرت و خدا، هدف بعثت انبیاء. در واقع آنچه که بازرگان در این کتاب می خواست بگوید این بود که تشکیل حکومت دینی هدف بعثت انبیاء نبوده و مهندس بازرگان می خواستند بگویند که اگر پیامبری حکومتی داشت حکومت دینی نبوده و ایشان هشدار می دهند که حواستان باشد هر کجا دین و سیاست یکی شد، آن که سرش کلاه رفته، دین بوده نه سیاست.

این پژوهشگر و فعال سیاسی افزود: بعثت  انبیاء برای تعالی اخلاقی بشر بوده و حاوی ابلاغ ارزش هایی مانند آزادی و نفی تبعیض است و قرائت بازرگان از دین این بوده که هدف دین خداست، اما موضوع دین، انسان است.در واقع مهندس بازرگان می خواهد بگوید ارزش های اخلاقی دینی نیست و ادیان آنها را تاسیس نکرده اند، اما این ارزش های اخلاقی مرتبط با زندگی بشر است و انسان دیندار نمی تواند با این ارزش ها رابطه ی خود را قطع کند.

معتمدی مهر تاکید کرد: آن چیزی که در کتاب آخرت و خدا، مرحوم بازرگان می گوید این است که نهاد دین با خود دین متفاوت است. پس دین باید مستقل از هر نهاد اجتماعی از جمله مستقل از نهاد سیاست باقی بماند و مهندس بازرگان به این نکته اشاره می کند که بعثت برنامه خداست، نه برنامه ی انبیاء و تفکیک دین از سیاست یعنی ادغام نکردن نهاد دین و نهاد سیاست؛ و این که نهاد دین از نهاد دولت جدا باشد. نه بی تفاوتی دین داران به سرنوشت سیاسیشان.

این فعال سیاسی همچنین در واکنش به سخنان یکی از سخنرانان گفت: جمهوری دموکراتیک اسلامی مستند به اساسنامه شورای انقلاب به خط و انشای دکتر بهشتی بود و بازرگان به تعهدش به شورای انقلاب عمل کرد، این که نباید مورد شماتت قرار گیرد.

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

گزارش تصویری نشست «ناگفته‌هایی از آغاز جنگ»

سطحی‌نگری در ايران جواب نمی‌دهد

گزارش تصویری نشست «شهید رجایی؛ مردمی یا پوپولیست»

گزارشهای تصویری

اطلاعات تماس

 تلفن دفتر مرکزی: 021-77641180
 شماره دورنگار: 021-77654703
 آدرس: تهران، سه راه طالقانی، خيابان خواجه نصير، كوچه مفيدی، پلاك يك، مجتمع مفيد، واحد 17
کدپستی: 6116631191
شبکه های اجتماعی:  

   

Template Design:Dima Group