محمد جواد مظفر:خط مشی سیاسی مرحوم بازرگان اصلاح طلبانه بود

دبیر شورای انقلاب در سال ۵۸ گفت: بازرگان تنهای تنها بود و حتی نزدیکانش او را درک نکردند.

به گزارش روابط عمومی انجمن اندیشه و قلم، در همایش «بازرگان و انقلاب اسلامی» که در آمفی تئاترمجتمع فرهنگی الرحمن برگزار شد، محمدجواد مظفر با موضوع «گفتمان سیاسی بازرگان، اصلاح طلبی یا انقلابیگری» اظهار کرد: انقلاب محصول انسداد تمام راه های اصلاحی توسط حکومت هاست و اعلام می کنم مهندس بازرگان یک اصلاح گر بود و نمی خواست انقلاب کند و به دنبال انقلاب نبود.

او ادامه داد: مرحوم بازرگان نگاهی متفاوت به تحولات داشت و در دیدگاه های خود تنها بود و نشان می داد به دنبال یک خط مشی سیاسی اصلاح طلبانه است. تمام تلاش مهندس بازرگان اطلاح طلبی بوده تا مردم را در مشی اصلاح طلبانه قانع کند و اینکه بپذیریم نظام عالم، نظامی قانونمند و علمی است. نظام عالم نظام قانونمند و تدریجی است و ما اصلا هیچ درک سیستمی از اداره کشور نداشتیم.

مسئول دبیرخانه شورای انقلاب افزود: در مرداد ۵۷ با گروهی از جوانان علاقمند به دیدار روحانیون و افراد تبعیدی رفتیم و در آخر کار که به دیدار بازرگان رفتیم؛ بحثی که پیش آمد این بود که گفتیم بد نیست خودتان را با امام هماهنگ کنید که مرحوم بازرگان به تندی گفت امام باید خودشان را با ما هماهنگ کنند. ایشان در خارج از کشور هستند و ما در داخل. ایشان در واقع نسبت به همتایان خود دیدگاهی متفاوت داشت. او تنهای تنها بود. حتی نزدیکانش او را درک نکردند. او متوجه چالشهای مدیریتی انقلاب در سالهای بعد از مسئولیتش بود.

محمد جواد مظفر در خاطره ای بیان کرد:بعد از استعفای دولت موقت، اشغال سفارت و واگذاری اداره کشور به شورای انقلاب توسط شخص امام، دبیرخانه شورای انقلاب در روز جمعه ۱۸ آبان تاسیس و مقرر شد، همیشه یک نفر از اعضای شورای انقلاب با یک نفر از دبیران شورای انقلاب کشیک بدهند.  در یک شبی که من به عنوان دبیر به اتفاق مرحوم بازرگان به عنوان عضو شورا در کشیک بودیم، پرسیدم شما معتقد بودید که شاه باید برود و ولیعهد بیاید؟ که صراحتا بیان کردند هنوز هم می‌گویم که باید شاه میرفت و ولیعهد به جای او می نشست.

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

سطحی‌نگری در ايران جواب نمی‌دهد

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

گزارش «پیامدهای افزایش تنش در روابط ایران و عربستان»

گزارش تصویری نشست «شهید رجایی؛ مردمی یا پوپولیست»

گزارشهای تصویری

اطلاعات تماس

 تلفن دفتر مرکزی: 021-77641180
 شماره دورنگار: 021-77654703
 آدرس: تهران، سه راه طالقانی، خيابان خواجه نصير، كوچه مفيدی، پلاك يك، مجتمع مفيد، واحد 17
کدپستی: 6116631191
شبکه های اجتماعی:  

   

Template Design:Dima Group