پیش‌بینی گسترش ائتلافهای ضدایرانی و اقدامات تروریستی/ راه حل، بهبود سیاست داخلی است

روایت دبیری مهر از پیامد های خروج آمریکا از برجام
یک استادیار و پژوهشگر علوم سیاسی در نشست پیامدهای خروج آمریکا از برجام، ضمن برشمردن طرف‌های این توافق بین المللی و تبیین پیامدهای خروج آمریکا از این توافق جهانی، راهکارهای مدیریت شرایط کنونی را تشریح کرد.


به گزارش روابط عمومی انجمن اندیشه و قلم، دکتر امیر دبیری‌مهر در این نشست که با همکاری انجمن اندیشه و قلم و مؤسسه ارک برگزار شد، در بیان نگاه خود به صحنه سیاست بین‌الملل، طرف‌های این توافق بین‌المللی را در شش بخش ایران، اروپا، آمریکا، چین و روسیه، سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دیگران بازیگران به خصوص کشورهایی که با ایران روابط اقتصادی و تجاری و نظامی دارند مانند هند تقسیم کرد و افزود: البته این تقسیم‌بندی فارغ از رویکردها و اختلافات درونی بین شرق اروپا و غرب آن و همچنین مواضع آلمان و فرانسه است.
وی درباره مسأله روابط ایران و رویکرد اتحادیه اروپا به دو سوال اصلی پرداخت که بعد از خروج آمریکا از یک طرف رویکرد اتحادیه اروپا با ما چگونه است؟ و از سوی دیگر رویکرد ما به این اتحادیه چیست؟
دبیری‌مهر در این زمینه گفت: ما اگر مسائل خودمان را در حوزه امنیتی تعریف کنیم و دستور
کار رفتار ما در حوزه امنیتی قرار بگیرد، نمی‌توان به اروپا اعتماد کرد و صد درصد مسائل ما در حوزه آمریکا خواهد بود. اما اگر مسائل را در حوزه غیر امنیتی و تجاری مهاجرتی تعریف کنیم، می‌توانیم روی قدرت اتحادیه اروپا و زنده نگه داشتن برجام حساب کنیم.
این کارشناس روابط بین‌الملل در ادامه پیامدهای خروج آمریکا از برجام را از زاویه ایالات متحده آمریکا به پنج دسته کلی تقسیم کرد و توضیح داد: اولا تحریم‌های آمریکا علیه ایران به طور رسمی اعلام شده و اعمال هم خواهد شد و تشدید می‌شود که در اقتصاد و معیشت مردم و مناسبات اقتصادی کشورمان بسیار تأثیرگذار خواهد بود. مورد دوم تشدید جنگ رسانه‌ای و تبلیغاتی علیه ایران نظیر اظهارات اخیر پمپئو است که از این پس ادامه خواهد یافت.
تشدید و تقویت اقدامات براندازانه تروریستی علیه ایران و جمهوری اسلامی به ویژه از سوی آمریکا، عربستان و اسرائیل، تقویت و شکل‌گیری ائتلاف‌های ضد ایران و تلاش برای تضعیف روابط ایران با کشورهای دیگر به خصوص روابط تجاری و اقتصادی با کشورهایی چون هند و چین، سه پیامد دیگری بود که دبیری‌مهر برای خروج آمریکا از برجام برشمرد.

این استاد علوم سیاسی در تبیین راهکارهای خروج از وضعیت ایجاد شده به همگرایی و درک درست از به هم تنیدگی روابط سیاست داخلی و خارجی، استفاده از کارشناسان و افراد مناسب در حوزه تصمیم گیری و سیاست گذاری و استفاده از فضای موجود و تبدیل تهدیدها به فرصتها با اصلاح امور و افزایش قدرت ملی اشاره کرد و گفت: راهکار دیگر، تغییر سازوکار تولید ثروت و کاهش وابستگی به فروش نفت و نیز ایجاد و افزایش بخشهای خصوصی بین المللی و منطقه ای که در چارچوب مسائل حکومتی و دولتی نگنجد است.

 به اعتقاد دبیری مهر مفهوم واقعی اقتصاد مقاومتی افزایش و ایجاد چرخش خصوصی منطقه ای و بین المللی است و جایگزینی منابع تولید ثروت از حالت سنتی آن که فروش نفت است به حالت نوین آن است.

 

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

سطحی‌نگری در ايران جواب نمی‌دهد

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

گزارش تصویری نشست «شهید رجایی؛ مردمی یا پوپولیست»

گزارش تصویری نشست «ناگفته‌هایی از آغاز جنگ»

گزارشهای تصویری

اطلاعات تماس

 تلفن دفتر مرکزی: 021-77641180
 شماره دورنگار: 021-77654703
 آدرس: تهران، سه راه طالقانی، خيابان خواجه نصير، كوچه مفيدی، پلاك يك، مجتمع مفيد، واحد 17
کدپستی: 6116631191
شبکه های اجتماعی:  

   

Template Design:Dima Group