در نشستی با عنوان "اصلاح بودجه به نفع مردم" موضوع تعلق بودجه به برخی مراکز و نهادها از نظر اقتصادی، رسانه ای و اجتماعی با حضور دکتر راغفر اقتصاددان، یاشار سلطانی روزنامه نگار و محسن ماندگاری سازنده مستند جدول ۱۷ بررسی می شود. این نشست که روز سه شنبه ۲۶ دی ماه از ساعت ۱۶ در خیابان سهروردی شمالی - بین بهشتی و مطهری - خیابان میرزایی زینالی غربی - کوچه پاکزاد نیا، پلاک ۱۵، سرای محله عباس آباد برپا می شود.

در این نشست که روز سه شنبه ۲۶ دی ماه از ساعت ۱۶ برگزار می شود، فیلم "جدول ۱۷"، ساخته محسن ماندگاری که در قالب یک مستند ، به موضوع پرداخت کمک به مراکز و موسسات خاص از بودجه دولت پرداخته است، برای نخستین بار نمایش داده می شود.

این برنامه در خیابان سهروردی شمالی - بین بهشتی و مطهری - خیابان میرزایی زینالی غربی - کوچه پاکزاد نیا، پلاک ۱۵، سرای محله عباس آباد برپا می شود.

 

در پیش درآمد گروه اقتصاد و مدیریت انجمن اندیشه و قلم در این زمینه آمده است:

 

ساختار مالی کشور که براساس لایحه بودجه سالانه تنظیم می گردد در سالهای اخیر  به دلیل گسترش دسترسی افکار عمومی به اطلاعات از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مورد نقد و بررسی بیشتری قرار گرفته است.

 

در نظر گرفتن اعتباراتی از صدها میلیون تا صدها میلیارد تومان برای مراکز غیردولتی خارج از بودجه رسمی، در قالب کمک، یکی از مسایلی است که سایر موضوعات را که شاید از نظر مالی اعتباری چندین برابر این ردیفهای کمک داشته باشند، تحت الشعاع قرار داده است.

 

موضوع افکار عمومی بیش از آنکه در مورد در نظر گرفتن ردیفهای کمک در بودجه برای مراکز خاص و حجم این کمکها باشد که مجموعا به یک درصد از بودجه دولت نیز نمی رسد، احساس تبعیض و بی عدالتی ناشی از رانت فرض کردن این گونه کمکهاست.

 

بویژه آنکه در برخی از موارد انتساب این مراکز برخوردار از کمک خزانه کشور به فرد یا یک جریان سیاسی موجب تسری موضوع از سوی افکارعمومی به کل کمک دولت در این قالب شده است.

 

اینکه آیا اینگونه کمکها که معمولا بدون نظارت معمول بر نحوه هزینه کرد بودجه دستگاه های دولتی و عمومی به درستی و در راستای اهداف عام المنفعه هزینه می شود یا خیر؟

 

اینکه آیا مراکز و مجموعه های فرهنگی، علمی یا خیریه ای وجود دارند که برای دریافت این کمکها شایسته تر باشند اما به دلیل فقدان ارتباط ویژه از این سفره سهمی نمی برند؟

 

اینکه آیا اختصاص بودجه به این مراکز نمی تواند باعث شود برخی فعالیتهای علمی و فرهنگی با کیفیت بهتری انجام شود؟

 

اینکه آیا این روش، شگردی برای پولشویی و اختصاص بیت المال به جریانات سیاسی یا اشخاص ذینفع نیست؟

 

اینکه چرا این بودجه ها از طریق مبادی ذیربط مانند وزارت علوم برای مراکز علمی و پژوهشی یا وزارت ارشاد برای سازمانهای غیردولتی فرهنگی یا بهزیستی برای خیریه ها تخصیص نمی یابد که امکان نظارت بهتری بر آن وجود داشته باشد و مستقیما از طریق مجلس تصویب می گردد؛

 

اینکه عضویت  افراد موثر در مجلس، دولت، شورای نگهبان و .. در این موسسات غیردولتی، نوعی شائبه رانت را بوجود نمی آورد ؟

 

و بسیاری دیگر از پرسشها موجب شده است تا ابهامات زیادی در فضای مجازی ، رسانه ها و فضای عمومی جامعه نسبت به اینگونه پرداخت پول از خزانه کشور مطرح شود.

 

انجمن اندیشه وقلم در نشستی با عنوان "اصلاح بودجه به نفع مردم" این موضوع را از نظر اقتصادی، رسانه ای و اجتماعی با حضور دکتر راغفر اقتصاددان، یاشار سلطانی روزنامه نگار بررسی می کند.

 

در این نشست فیلم "جدول ۱۷"، ساخته محسن ماندگاری که در قالب یک مستند ، به موضوع پرداخت کمک به مراکز و نهادهای خاص از بودجه دولت پرداخته است ، برای نخستین بار نمایش داده می شود و در رابطه با آن بحث وپرسش وپاسخ صورت می گیرد.

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

معرفی نامزدهای تصدی هیات مدیره و بارزسی انجمن

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

گزارش تصویری نشست «شهید رجایی؛ مردمی یا پوپولیست»

گزارش تصویری نشست «ناگفته‌هایی از آغاز جنگ»

گزارشهای تصویری

اطلاعات تماس

 تلفن دفتر مرکزی: 021-77641180
 شماره دورنگار: 021-77654703
 آدرس: تهران، سه راه طالقانی، خيابان خواجه نصير، كوچه مفيدی، پلاك يك، مجتمع مفيد، واحد 17
کدپستی: 6116631191
شبکه های اجتماعی:  

   

Template Design:Dima Group