مصباحی مقدم: نتایج امروز محصول کار مدیران اقتصادخوانده است و ربطی به اسلام ندارد/ عزتی: به جای پایبندی به علم اقتصاد موارد انحرافی به دین نسبت داده و از پیشرفت بازمانده ایم

دکتر مصباحی مقدم در نشست «اقتصاد اسلامی از شعار تا عمل» وضعیت اقتصادی کشور را حاصل کار مدیران اجرایی اقتصادخوانده خواند و گفت: این نتایج که ۸۰ درصد سپرده های بانکی در اختیار ۲ درصد مردم است، هیچ ارتباطی به اقتصاد اسلامی ندارد. دكترعزتی، استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس نیز با بیان این که در دين فقط آرمانها و اصول ذكر شده، گفت: نبايد انتظار داشته باشيم از اسلام علم اقتصاد در بيايد.اقتصاد موضوع است، پول اسلامی وكالاي اسلامی نداريم پس به این معنا اقتصاداسلامی و غيراسلامی نداريم.

به گزارش روابط عمومی انجمن اندیشه و قلم، وی با بیان این که شهید صدر در کتاب اقتصادنا، ۵۰ سال قبل و پیش از تشکیل حکومت اسلامی بحث اقتصاد اسلامی را مطرح کرد، افزود: در آنجا گفته شده اگر جامعه اسلامی مطابق دستورات اسلام شکل بگیرد، اقتصاد اسلامی معنا دارد و آرمانهای دست یافتنی هم در آن مطرح شده است. البته علم اقتصاد مطالعه واقعیتهای عینی در جامعه و توصیف وقایع اقتصادی است.  به گفته او براي اقتصاد اسلامی، علم اقتصاد را كاملا كنار نمي گذاريم، از آن به عنوان ابزاراستفاده می كنيم، ولی فروض آن را تغيير می دهيم.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت مظام با بیان این که بالاترین نرخ بهره را در منطقه داریم، اظهار کرد: این هیچ ربطی به اقتصاد اسلامی ندارد. وضع موجود را به پای اسلام ننويسيد. سال ۶۲ قانون عملیات بانکی بدون ربا در مجلس تصویب شد و شورای نگهبان عدم مغایررت آن را با شرع اعلام کرد، آنجا بهره نبود. اما پاشنه آشیل نظام بانکی ما اختصاص سود علی الحساب به سپرده گذارن بود که بعد با ورود بانکهای خصوصی رقابتها زیادتر هم شد. اینها عملکرد مدیران اقتصادی است، نه اسلام.

مصباحی مقدم گفت: كسی نيامد علم اقتصاد اسلامی را استخراج كند، آقای روغنی زنجانی، رئیس وقت سازمان برنامه به دكتر توكلی گفت اگر اقتصاد اسلامی علمی داريد بدهيد آن را اجرا كنيم وگرنه بر اساس اقتصاد علمي متعارف عمل می كنيم.

استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) در بخش دیگری از سخنانش گفت: معتقد نیستم برای اقتصاد اسلامی نیاز به شستن دانش اقتصاد داشته باشیم، این دانش ابزار مطالعه و تحلیل را به ما می دهد و خیلی هم خوب است، اما فروض و آکسیوم های آن را مورد مناقشه قرار می دهیم. ما علم جهانی نداریم و سیستم بانکی ما را هم اندیشمندان اقتصاد سرمایه داری درست کرده و تنها کلاهی سرش گذاشته اند به نام عقود تا دهان شورای نگهبان را ببندند.

وی این نکته که احکام دینی ابزارند نه هدف را رد کرد و گفت: اگر این رویکرد را به امام نسبت دهید، فهم و برداشت درستی ندارید.

رئیس پیشین کمیسیون اقتصادی مجلس مقصر اول را مدیران اجرایی دانست و با نقل قولی از دکتر تاجگردون گفت: طبق یک مطالعه، تمام برنامه ریزان بعد از انقلاب، همان چیزی که مد نظرشان بوده اجرا کرده و به اصلاحات مجلس بی اعتنا بوده اند.

وی یکی از مشکلات کشور را نبود حزب و پیش بینی ناپذیر بودن انتخابات ها از سال ۷۶ دانست و گفت: وقتی حزب نیست، نه کادر تربیت می شود و نه برنامه هست و نه کسی مسئولیت می پذیرد.

در این نشست دكترعزتی، استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس با بیان این که در دين فقط آرمانها و اصول ذكر شده، گفت: نبايد انتظار داشته باشيم از اسلام علم اقتصاد در بيايد.اقتصاد موضوع است، پول اسلامی وكالاي اسلامی نداريم پس به این معنا اقتصاداسلامی و غيراسلامی نداريم.

وی افزود: اگر مدعی اقتصاد اسلامی هستيم بايد در قالب تئوری علمی و استدلال و اثبات بيايد نه بصورت شعاری ودستوری و احكامی، مي توانيم دانش اقتصاد را با اصول دين تطبيق بدهيم اما مكتب اقتصاد اسلامی نداريم ، مكاتب اقتصادی علمي هستند

عزتی علم را دانستنی های قابل اثبات مبتنی بر عقل و تجربه تعریف کرد و گفت: اما اصول دین مواردی است که از عقل و تجربه حاصل نمی شود و از این رو خداوند با وحی آنها را به ما منتقل کرده است.

او جریان های علمی اقتصادی در دنیا را هم سو خواند و گفت: در سیاستگذاری باید همه کارهای ما مبتنی بر علم باشد و نظارت با دین باشد  و توصیه قانون اساسی هم همین است. در اقتصاد اسلامی هم هدفگذاری باید براساس علم و دین باشد، به شرطی که با هم در تناقض نباشند و اگر جایی احکام قابل اجرا نبود، می توانیم آنها را کنار بگذاریم. چون احکام ابزار وصول به اهدافند، نه اصل و اقتصادی اسلامی است که مبتنی بر علم اقتصاد و در چارچوب اصول اسلامی حداکثر اهداف انسانی را تامین کند. بر این اساس، اگر رشد اقتصادی پایین داریم، عزت نفس و تعامل با دنیا نداریم و مردم در رفاه نیستند، اسلامی نیستیم.

وی در پاسخ مصباحی مقدم گفت: ۸۰ درصد عملکرد بانکی مطابق عقود ثابت شرعی است. اينكه همه مسولان می گوييد اقتصاداسلامی نيست، پس چه كسی بايد اقتصاد را اسلامی می كرد چرا همه از رهبری و رئیس جمهور و نماینده منتقد ومدعی اند؟  پس چه كسی باید پاسخگو باشد؟

رئیس انجمن اقتصاد اسلامی با اشاره به مطالعه انجام شده خود گفت: بر اساس محاسبه بيست شاخص اقتصاد اسلامی نظیر عدالت، فقرزدایی، رشد اقتصادی و..، روند رشد اقتصاد اسلامی در دولت مهندس موسوی سالانه صفر درصد، دولت سازندگی يك درصد، در دولت اصلاحات ٣.٥درصد و دولت احمدی نژاد منهای يك درصد بوده است.

استاد دانشگاه تربیت مدرس با نقل به مضمونی از رهبر انقلاب گفت: به اعتقاد ایشان کسانی که مفهوم پول و بانک امروز را نمی شناسند، ربای قرآنی را به بهره بانکی تعمیم می دهند و ایشان خواهان درک و تحقیقات عمیق تر در این حوزه هستند.

وی همچنین با اشاره به بهره گیری چین از اصول علمی گفت: اگر سی سال قبل چینی ها از گرسنگی می مردند، امروز توانسته اند درآمد بیشتری داشته باشند. علت آن است که ابتدا تجمیع ثروت کرده اند و بعد توزیع. اما ما در سند چشم انداز گفته ایم باید تعامل سازنده با دنیا داشته باشیم و قدرت اول اقتصادی منطقه شویم، اما یک بار به نام دین و قاعده نفی سبیل، گاهی به نام فقرزدایی و یا عوامل دیگر، این رویکرد را کنار گذاشته ایم، موارد انحرافی را به دین نسبت داده ایم  و جلوی پیشرفت را گرفته ایم. در حالی که هر گاه علم اقتصاد کار کرده پیشرفت کرده ایم.

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

گزارش تصویری نشست «ناگفته‌هایی از آغاز جنگ»

سطحی‌نگری در ايران جواب نمی‌دهد

گزارش تصویری نشست «شهید رجایی؛ مردمی یا پوپولیست»

گزارشهای تصویری