این همایش با حضور علی مطهری، رسول جعفریان، مقصود فراستخواه، حمید پارسانیا و محسن آرمین برگزار می‌شود.

🔸گرچه استاد مطهری تنها ۸۰ روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دست گروه فرقان ترور شد و حضورش در نظام نوپای پس از انقلاب حتی به سه ماه نیز نرسید، اما رهبر انقلاب آثار او را مبنای فکری نظام جمهوری اسلامی ‌دانسته‌ و امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب نیز آثار او را بدون استثنا مفید خوانده‌اند. زمانی که انقلاب در حال شکل‌گیری بود، این آیت الله مرتضی مطهری بود که با سخنرانی ها و کتب خود نظامی جدید را وعده می داد. یا در شب رفراندوم ۱۲ فروردین که قرار بود مردم به نظام جمهوری اسلامی رای آری یا نه بدهند، او بود که در تلویزیون ایران مختصات نظامی را که مردم به آن دل بسته بودند، ترسیم کرد.


🔸با این حال اکنون که چهل سال از شکل گیری جمهوری اسلامی و نیز شهادت این چهره شاخص گذشته است، باید به این پرسش پاسخ داد که آیا جمهوری اسلامی در عمل نیز مطابق اندیشه یکی از برجسته ترین ایدئولوگ های خود پیش رفته است؟ به ویژه که برخی معتقدند این نظام در عمل فاصله هایی با تبیین استاد مطهری داشته و حتی فرزند او مدعی شده اگر پدرش زنده بود، وقایعی چون تسخیر لانه جاسوسی و عزل آیت‌الله منتظری که هرکدام تاثیرات جدی در سرنوشت جمهوری اسلامی داشتند، رخ نمی داد.
🔸اکنون همزمان با چهلمین سالگرد شهادت استاد مطهری، علاوه بر آن پرسش محوری، تامل درباره سوالات زیر نیز لازم است:
1- آیا اساساً نظام فکری که استاد مطهری عمدتاً در قبل انقلاب عرضه کرد، ظرفیت شکل‌دهی یک نظام سیاسی در عصر کنونی را داشت؟
2- آیا آنچه در تصویب قانون اساسی و دیگر قوانین و رهنمودهای اصلی نظام شکل گرفت یا اکنون از سوی تئوریسین‌های فعال جمهوری اسلامی بیان می‌شود، با اندیشه مطهری همخوانی دارد؟
3- آیا آنچه در عمل در جمهوری اسلامی اتفاق افتاد با نظرات استاد شهید منطبق بود؟
🔸نشست «جمهوری اسلامی، اگر مطهری بود»، قرار است با بهره گیری از حضور چهره‌های اندیشمند با رویکردهای گوناگون پاسخ به چنین سوالاتی را در دستور قرار دهد؛ نشستی که از سوی انجمن اندیشه و قلم و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می شود.
زمان این همایش، عصر روز شنبه چهاردهم اردیبهشت ماه، از ساعت 16 است و در محل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی خیابان ولیعصر، خیابان دمشق، پلاک 9 برقرار است.
🔸ابتدای مراسم، دکتر علی مطهری فرزند شهید مطهری و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین رسول جعفریان سخنرانی خواهند کرد. سپس میزگردی با حضور دکتر مقصود فراستخواه، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا و دکتر محسن آرمین تشکیل می‌شود.
🔸این مراسم روز شنبه 14 اردیبهشت از ساعت 16، در محل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واقع در خیابان ولی‌عصر(عج)، خیابان دمشق، پلاک 9 برگزار می‌گردد و حضور همه علاقه‎مندان و صاحبان اندیشه و نظر، در آن آزاد است.

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

سطحی‌نگری در ايران جواب نمی‌دهد

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

گزارش تصویری نشست «شهید رجایی؛ مردمی یا پوپولیست»

گزارش تصویری نشست «ناگفته‌هایی از آغاز جنگ»

گزارشهای تصویری

اطلاعات تماس

 تلفن دفتر مرکزی: 021-77641180
 شماره دورنگار: 021-77654703
 آدرس: تهران، سه راه طالقانی، خيابان خواجه نصير، كوچه مفيدی، پلاك يك، مجتمع مفيد، واحد 17
کدپستی: 6116631191
شبکه های اجتماعی:  

   

Template Design:Dima Group