نقد عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور زیباکلام، هاشمی و فاضلی

نشست «انقلاب فرهنگی؛ از ستادی که بود تا شورایی که هست» به همت انجمن اندیشه و قلم برگزار می‌شود.
در آستانه پنجمین دهه عمر جمهوری اسلامی و به‌رغم فعالیت ده‌ها نهاد و مرکز فرهنگی و صرف بودجه‌های گزاف،  به نظر می‌رسد طیف های مختلف فکری، در دادن نمره پایین به عملکرد دستگاه‌های فرهنگی نظام همداستان‌اند. در سال‌های اخیر نیز رهبر انقلاب از تعبیر تعطیلی و اختلال در دستگاه‌های مرکزی فکر و فرهنگ و سیاست کشور استفاده کردند و به هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سراسر کشور ، فرمان فکر و حرکت و اقدام مستقل دادند.


در سال آغازین انقلاب فرهنگی (1359)، به فرمان امام خمینی(ره) ستادی با عنوان انقلاب فرهنگی تشکیل شد که بعدها به شورای عالی انقلاب فرهنگی تبدیل گردید. این ستاد با همه نقدهایی که حول جایگاه قانونی آن مطرح است، با حضور سران قوا و اعضای حقیقی و حقوقی برجسته، بعنوان نهاد بالادستی فرهنگ کشور یا به تعبیری «مرکز فرماندهی فرهنگی کشور» مطرح است و طبعا وظیفه سیاستگذاری، تصمیم‌گیری، هماهنگی و نظارت بر دستگاه‌های فرهنگی کشور را برعهده دارد. انجمن اندیشه و قلم در نشستی با عنوان «انقلاب فرهنگی از ستادی که بود تا شورایی که هست» در نظر دارد درخصوص عملکرد این شورای عالی، پرسش‌های زیر را مطرح کند:
1- اساسا تعیین راهبرد برای بخش‌های علمی و فرهنگی کشور چه میزان ممکن، مفید و مؤثر است؟ چه ملزوماتی دارد و تجربه شورای عالی انقلا فرهنگی چگونه است؟
2- با توجه به عدم اشاره به این شورا در قانون اساسی، تداخل‌ها با دیگر نهادهای قانونگذار و سیاستگذار، در کاهش کارآمدی آن مؤثر بوده است؟
3- با توجه به فعالیت حدود 35 ساله، این نوع کار شورایی چقدر در ایجاد هماهنگی در فعالیت‌های فرهنگی کشور کارایی داشته است؟
4- شورا در ایجاد ارتباط با نهادها، مراکز و انجمن های علمی و فرهنگی چقدر تأثیر داشته است؟ این ارتباط تعاملی، دوسویه و مؤثر بوده یا صرفا دستوری و از بالا بوده است؟
5- آمار و ارقام چه قضاوتی درباره عملکرد دستگاه‌های  فرهنگی کشور دارد؟
در این نشست، دکتر سعید زیباکلام عضو هیأت علمی و استاد فلسفه دانشگاه تهران، دکتر سید ضیاء هاشمی جامعه‌شناس و سرپرست پیشین وزارت علوم که تجربه حضور در کمیسیون اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی را هم دارد، بهمراه دکتر نعمت‌الله فاضلی استاد دانشگاه، نویسنده و انسان‌شناس، به بیان دیدگاه‌های خود خواهند پرداخت. این نشست، روز یکشنبه، پنجم اسفند از ساعت 17 در سرای محله سنایی واقع در خیابان قائم‌مقام، ضلع جنوب غربی میدان شعاع (شهید طومانیان) برگزار می‌شود و حضور همه اهالی فرهنگ و هنر و خبرنگاران در آن آزاد است.

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

گزارش تصویری نشست «ناگفته‌هایی از آغاز جنگ»

سطحی‌نگری در ايران جواب نمی‌دهد

گزارش تصویری نشست «شهید رجایی؛ مردمی یا پوپولیست»

گزارشهای تصویری

اطلاعات تماس

 تلفن دفتر مرکزی: 021-77641180
 شماره دورنگار: 021-77654703
 آدرس: تهران، سه راه طالقانی، خيابان خواجه نصير، كوچه مفيدی، پلاك يك، مجتمع مفيد، واحد 17
کدپستی: 6116631191
شبکه های اجتماعی:  

   

Template Design:Dima Group