اعضای انجمن اندیشه و قلم در دیدار با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ضمن بیان دیدگاه های خود پیرامون تأسیس و ادامه فعالیت های انجمن، از توصیه های ایشان پیرامون اهمیت فکر و اندیشه در تعالیم اسلامی و نیاز مبرم جامعه به آن بهره بردند.

«سطحی نگری در جامعه ایران جواب نمی‌دهد.» این بخشی از سخنان آیت‌الله هاشمی در جمع اعضای انجمن اندیشه و قلم بود. روز دوشنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۵ اعضای انجمن به دیدار آیت‌الله هاشمی رفتند تا برای ادامه مسیر از توصیه‌های او بهره ببرند. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در دیدار اعضای انجمن اندیشه و قلم، انقلاب اسلامی را در تاریخ معاصر جهان، به ویژه ایران، منحصر به فرد دانست و با یادآوری اهداف اسلام و مكتب تشیع برای هدایت انسان‌ها و جامعه بشری، گفت: در طول تاریخ، تلاش‌های زیادی برای اصلاح زندگی انسان‌ها و به ویژه مسلمانان انجام شد كه می‌توان گفت، ولی انقلابی كه امام راحل به كمك شاگردان مبارزشان و با همراهی مردم به پیروزی رساندند، اگر از انحراف مصون بماند می‌تواند بسیار كارآمد باشد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاراتی به سیر تدریجی تاریخ انسان و اسلام در ازمنه مختلف، به شرایط آغاز مبارزات روحانیون و سرانجام پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و با تاكید بر اهمیت اندیشه و قلم برای تداوم انقلاب، خطاب به اعضای انجمن، گفت: برای اجرای تفكرات اسلامی، همراهی مردم از ضرورت‌هاست و تنها راه برای همراهی همیشگی مردم، آگاهی آنان است كه در حال حاضر، وظیفه اندیشمندان و صاحبان قلم است. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، با تاكید بر تازگی همیشگی اندیشه در جوامع بشری، آزاداندیشی را شرط تعمیق تحقیق و پژوهش و تاثیر آن در جامعه دانست و گفت: سطحی‌نگری در جامعه ایران كه مردم و به ویژه جوانانی فكور و آگاه دارد، جواب نمی‌دهد و باید با اطلاع‌رسانی مستند، مسائل و اهداف انقلاب را تشریح كرد كه وظیفه همگانی و به ویژه اصحاب اندیشه و قلم است.

مخالفت شیطان با انسان، مقابله جهل و دانش بود

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح اهداف مخلوقات نباتی، جمادی و حیوانی در كارگاه آفرینش، به امتیازات انسان اشاره كرد و گفت: خلقت انسان به عنوان «احسن التقویم»، «فتبارك‌الله احسن الخالقین» را برانگیخت كه اشارات مربوط به آن، تصریحات قرآنی دارد. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، با ارائه تفسیری از سیر تدریجی خلقت انسان در قرآن و اعتراضات فرشتگان در «یسفك الدما»، به سوال و جواب خداوند و انسان درباره مسمیات هر اسم پرداخت و گفت: همه فرشتگان جز ابلیس، مجذوب جواب‌ها و علم انسان شدند و سجده كردند. ایشان به چرایی و چگونگی تكبر و تمرد شیطان از امر خداوندی برای سجده به انسان پرداخت و گفت: مخالفت شیطان با انسان، به تعبیری دیگر، مخالفت و مقابله جهل با علم و دانش بود كه هنوز هم ادامه دارد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به تعابیر امام علی (ع) درباره انسان، مخصوصا«اتزعمُ انك جِرمٌ صغِیرٌ وفِیك انطوی العالمُ الاكبرُ» اشاره كرد و گفت: راز و رمز پیچیده خلقت انسان در مباحث اختیار و تكلیف پیچیده‌تر می‌شود. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، تفكر و اندیشه را از موضوعات مهم در مباحث مربوط به انسان دانست و گفت: عقل كه پیامبر باطن است، مانند پیامبران كه عقل ظاهر هستند، انسان‌ها را در مسیر زندگی برای رسیدن به تكامل، راهنمایی و برای نجات از انحراف كمك می‌كنند. ایشان عقل و همچنین قرآن را كه معجزه خالده خداوندی است، دو سرمایه ارزشمند انسانی خواند و گفت: اگر انسان از همین دو چراغ برای رسیدن به مراحل تكامل بشری استفاده نماید، به بیراهه نخواهد رفت. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با بیان این تعبیر حضرت علی (ع) كه «و یثیروا لهم دفائن العقول» گفت: عقل و خرد در سخنان گهربار ایشان، منشأ شرافت و شخصیت انسانی، زیور و زینت آدمی، ریشه و سرچشمه همه خوبی‌ها، عامل سعادت انسانی، اصل و ریشه دانش و انگیزه فهم و درك است و این تجلیل‌ها، نشانه ارج و عظمتی است كه آن حضرت، برای به كارگیری آن در حیات و زندگی انسان‌ها قائل هستند.

در آغاز این دیدار، آقای دکتر امیر دبیری مهر، رئیس هیأت مؤسس و پنج تن از اعضای انجمن اندیشه و قلم،  به بیان دیدگاه‌های خویش درباره مسایل مختلف، از جمله قابلیت‌های سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها)، رشد تفکرات جهانی شدن، رقابت‌های تجاری کارتل‌ها، خانواده، به عنوان هسته اولیه و پایه جوامع، تأثیرات نهادین، پیوند و هم‌افزایی انسان‌ها، جایگاه و ضرورت اندیشه و اندیشیدن در ایران، ضرورت بازخوانی حوادث مؤثر تاریخ معاصر و ضعف نهادهای مدنی و رخوت و یأس حاکم بر جامعه پرداختند.

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

سطحی‌نگری در ايران جواب نمی‌دهد

گزارش تصویری نشست «شهید رجایی؛ مردمی یا پوپولیست»

گزارش تصویری نشست «ناگفته‌هایی از آغاز جنگ»

گزارشهای تصویری

اطلاعات تماس

 تلفن دفتر مرکزی: 021-77641180
 شماره دورنگار: 021-77654703
 آدرس: تهران، سه راه طالقانی، خيابان خواجه نصير، كوچه مفيدی، پلاك يك، مجتمع مفيد، واحد 17
کدپستی: 6116631191
شبکه های اجتماعی:  

   

Template Design:Dima Group