بسمه تعالی

سمیه عظیمی مدیر عامل انجمن اندیشه و قلم

اندیشه را در لغت می‌توان بیم داشتن و نگران بودن معنا کرد و قلم، تبلوردهنده این نگرانی است، اما نگرانی برای چه؟
در روزگاری که بسیاری نگران منافع خویشتن خویش‌اند، جمعی از اصحاب قلم که دل‌نگران مصالح جامعه در هیاهوی ثروت، قدرت و شهرت هستند، به برافراشتن پرچمی همت گماردند که از آن بوی تفکر به مشام برسد.
در روزگاری که بسیاری متعصبانه بر عقیده خویش پافشاری می‌کنند و مخالف خود را نه تنها از مرتبه تفکر بلکه از درجه انسانیت نیز تنزل می‌دهند، انجمن اندیشه و قلم بر محور تضارب آرا، گفت‌وگوی اندیشه‌ها و آزادی بیان شکل گرفت تا کمک کنیم که تکصدایی جای خود را به چندصدایی بدهد.
و اکنون دو سال از نخستین گام‌هایی که انجمن اندیشه و قلم به تعبیر آیت‌الله جوادی آملی در این مسیر دشوار برداشته، سپری شده است، تلاش بی‌دریغ و زحمت بی‌منت و همت بی‌چشمداشت یکایک عزیزان همراه در انجمن موجب شده تا مسیری سخت با کمترین برخورداری از امکانات و حمایت پیموده شود، هرچند که مقصد دور و راهی دشوار در پیش روست.
تعهد به تضارب آرا که براساس رهنمود قرآنی "یستمعون القول و یتبعون احسنه" سرلوحه خط مشی انجمن اندیشه و قلم قرار گرفت، امکان گفت‌وگو و همنشینی اندیشه‌ها و دیدگاه‌های متفاوت و متضاد را فراهم کرد تا در عیار بحث، عمق استدلال و اعتبار معرفت طرفین سنجیده شود.
پرهیز انجمن از ورود به مباحث انتزاعی صرف و اهتمام به مسائل جامعه و نیازهای روز فکری که از ابهامات بوجود آمده برمی‌خیزد، موجب شد موضوعات مورد بحث را به حوزه مسائل کاربردی سوق دهد و از این رو بسیاری از یکصد برنامه برگزار شده در این دو سال مورد استقبال رسانه‌ها، افکار عمومی و نخبگان قرار گرفت و براساس بازخورد آنان امکان تقویت و اصلاح مسیر برای انجمن فراهم آمد.
گروه‌های ده‌گانه انجمن اندیشه و قلم که بصورت تخصصی مباحث را در حوزه‌های مختلف دنبال می‌کنند، با بهره‌گیری از مشورت اساتید و صاحب نظران، موضوعات و معضلات ذهنی و عینی جامعه را برای ایجاد فرصتی جهت تعالی افکار و گفت‌وگوی اندیشه‌ها و دیدگاه‌های مختلف به بحث می‌گذارند و حاصل آن در برنامه‌ها متبلور می‌گردد.
آنچه که پیش روی ماست، مسئولیتی سترگ، بار امانتی گران بر دوش و راهی طولانی است که طی آن بدون توفیق و امداد الهی و یاری دوستان و علاقمندان ممکن نیست؛ از این روی دست یاری و همراهی به سوی تمامی نخبگان و دوستداران تعالی و رشد جامعه دراز می‌کنیم تا این انجمن فرصتی باشد برای ایفای رسالت.

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

سطحی‌نگری در ايران جواب نمی‌دهد

گزارش تصویری نشست «شهید رجایی؛ مردمی یا پوپولیست»

گزارش تصویری نشست «ناگفته‌هایی از آغاز جنگ»

گزارشهای تصویری

اطلاعات تماس

 تلفن دفتر مرکزی: 021-77641180
 شماره دورنگار: 021-77654703
 آدرس: تهران، سه راه طالقانی، خيابان خواجه نصير، كوچه مفيدی، پلاك يك، مجتمع مفيد، واحد 17
کدپستی: 6116631191
شبکه های اجتماعی:  

   

Template Design:Dima Group