محسن هاشمی در دیدار هیأت مؤسس و هیأت مدیره انجمن اندیشه و قلم

 نهادهای مدنی فرهنگی غیردولتی، مهمترین عامل حفظ روح و اندیشه‌های انقلاب اسلامی هستند و باید برای فعالیت فرهنگی و فکری این گروه‌ها، بستر فعالیت را تسهیل کرد.


به گزارش ....، محسن هاشمی رفسنجانی که در دفتر انجمن اندیشه و قلم حضور یافته بود، با ذکر مثال‌هایی از بسته شدن فضای آزادی اندیشه و بیان در حکومت‌های مختلف به ویژه در دوره پهلوی و با اشاره به مبارزه گروه‌های مختلف با اندیشه‌ها و خاستگاه‌های متفاوت علیه انسداد فکری و سیاسی آن دوران اظهار کرد: در همه دوران‌ها، همواره جریان‌هایی بوده‌اند که در قالب اپوزیسیون و حتی با هدف براندازی حکومت‌ها وارد عمل شده و جلسات، میتینگ‌ها، جزوه‌ها، کتب و همه تلاش‌هایشان در این مسیر قابل ارزیابی بوده است. تفاوت انقلاب اسلامی با رژیم‌های مستبد در این است که انقلاب ما از جنس فکر و اندیشه بوده است و بنابراین با فعالیت فکری و علمی تقویت می‌شود.
وی ادامه داد: انقلاب اسلامی حاصل خون شهیدان، رهبری امام خمینی و یاران ایشان و همچنین سال‌ها مبارزه نیروهای مذهبی معتقد به آزادی اندیشه و بیان علیه بستن دهان‌ها و ذهن‌هاست. آن آرمان و نوع نگاه به حکومت‌داری باید حفظ شود و بر همه دلسوزان انقلاب اسلامی واجب است که در راه این آرمان با جدیت قدم بردارند و نسبت به مانع‌تراشی‌ها بر سر راه اندیشه و فکر حساس باشند. اندیشه اسلام و تفکر انقلابی ما آنقدر ریشه‌دار و عمیق است که در چالش‌ها و گفت‌وگوهای فکری و علمی بتواند حقانیت خود را ثابت کرده و تقویت شود.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: البته باید توجه داشت که راه پیشرفت و بهبود شرایط جامعه، پیوند آرمانگرایی و ایده‌‌آل‌گرایی با واقع‌گرایی و عملگرایی است و نباید فضای روشنفکری جامعه از واقعیت‌های روز و محدودیت‌های عملی و اجرایی منفک شود و صرفا به شعارگرایی و طرح مطالبات و انتظارات غیرعملی بپردازد.
محسن هاشمی در این زمینه به نقش فعالیت‌های مدنی اشاره کرد و گفت: در شرایطی که در طول بیش از یک دهه اخیر شاهد برخی تنگناها برای بعضی صاحبان اندیشه بوده‌ایم و عمده مجموعه‌های فکری و صاحبان اندیشه، سکوت را ترجیح داده بودند، خوشبختانه برخی تلاش‌ها مانند انجمن اندیشه و قلم، در شکستن این سکوت و طرح موضوعاتی که دیگران از بیان آن پرهیز کرده‌اند، مؤثر بوده است.
وی که در ابتدای جلسه از سوی اعضای هیأت مدیره انجمن، در جریان فعالیت‌های سه ساله انجمن اندیشه و قلم قرار گرفته بود، بر ضرورت ارائه راهکار در کنار طرح مسأله تأکید کرد و گفت: باید همانطور که مسائل را طرح می‌کنیم، راهکارهای مختلف را نیز با کمک صاحبان اندیشه بررسی و بسته‌ای از طرح مسأله و ارائه راهکار به جامعه و مسئولان ارائه دهیم. انتقاد صرف می‌تواند به منفی‌بافی و نیمه خالی را دیدن تعبیر شود؛ انتقادی مثبت و سازنده است که در دل خود راهکار و پیشنهاد عملی داشته باشد.
محسن هاشمی افزود: جوان بودن، داشتن خاستگاه فکری در آرمان‌های انقلاب اسلامی، و طرح مسائل و مشکلات نه با ایستادن در مقابل که با قرارگرفتن در کنار نظام و با باز کردن فضای ابراز نظر و عقیده برای صاحبان اندیشه‌های مختلف، مزیت‌هایی است که در مجموعه فعالیت‌های انجمن اندیشه و قلم مشهود است و باید حفظ و تقویت شود.
وی همچنین در پایان از برگزاری دو همایش «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و هشت سال دفاع مقدس» و «عبور از بحران و توسعه ایران با نگاهی به رویکرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» از سوی این انجمن تشکر کرد و گفت: نوع نگاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جهت توسعه ایران اسلامی و روش اعتدالی ایشان، موضوعی است که طرح آن در این سال‌ها هم شجاعت لازم دارد و هم برای آینده کشور ضروری است.
در ابتدای این نشست، رئیس هیأت مؤسس و رئیس جدید هیأت مدیره گزارشی از فعالیت‌های انجمن اندیشه و قلم از بدو تأسیس در سال 95 ارائه کردند. همچنین در پایان، از دست‌اندرکاران و عوامل اجرایی همایش «عبور از بحران و توسعه ایران» از سوی رئیس شورای اسلامی شهر تهران و اعضای هیأت مدیره جدید انجمن تقدیر شد.

پربازديدترين برنامه ها

انتقاد پروازی از کم توجهی شیعه به فعل ائمه در مقابل حدیث

نشست «موسیقی؛ ممنوع یا مشروع؟» برگزار می شود

گزارش تصویری از مراسم رونمایی سايت و کتابهای جدید

دغدغه‌های اعضای انجمن اندیشه در حضور آیت‌الله هاشمی

تلفيق نظريات علوم انسانی و واقعيات عينی رمز اثرگذاری كتابهای موفق است

آئین رونمایی از کتابهای دکتر دبیری مهر

گزارش تصویری نشست سالانه انجمن و مراسم ضیافت افطار

گزارش تصویری نشست «منشور حقوق شهروندی

معرفی نامزدهای تصدی هیات مدیره و بارزسی انجمن

گزارش تصویری «علل عدم پایایی نظام حزبی در ایران»

گزارش تصویری نشست «شهید رجایی؛ مردمی یا پوپولیست»

گزارش تصویری نشست «ناگفته‌هایی از آغاز جنگ»

گزارشهای تصویری

اطلاعات تماس

 تلفن دفتر مرکزی: 021-77641180
 شماره دورنگار: 021-77654703
 آدرس: تهران، سه راه طالقانی، خيابان خواجه نصير، كوچه مفيدی، پلاك يك، مجتمع مفيد، واحد 17
کدپستی: 6116631191
شبکه های اجتماعی:  

   

Template Design:Dima Group